Da, naravno. Korišćenje saune pomaže u regulisanju masnoće kože kao i da se koža ne isušuje brzo.
Sauna kamenje se treba menjati po sledećem principu: ako koristite saunu jednom nedeljno, zamena kamenja se treba vršiti jednom godišnje. Ako koristite saunu dvaput nedeljno, zamena kamenja se treba vršiti dva puta godišnje. Ovo važi samo za privatne saune!
Posipanjem vode po vrućem sauna kamenju, stvara se vlažna sauna. Suva sauna označava samo nedostatak vlažnosti vazduha.
Da bi se stvorila prijatna i blaga atmosfera u sauni, većina unutrašnjosti mora biti izrađena od drveta. Drvo je sposobno da apsorbuje toplotu umereno tokom faze zagrevanja saune dok je takođe sposobno da apsorbuje vlažnost u vazduhu kada se voda polije preko vulkanskog kamenja, održavajući vlažnost vazduha ispod 10% čak i na temperaturi od 90°C. Još jedna prednost drva je što se ne zagreva tokom termalne provodnosti i samim tim štiti korisnike saune od opekotina.
Uz pravilnu izolaciju saunske kabine i pravilno odabranu jačinu peći zagrevanje do
radne temperature je cca. 45-55 min. Za to vreme vulkansko kamenje će postići radnu
temperaturu te će se unutrašnjost zagrejati na pravu saunsku temperaturu.
Za vreme zagrejavanja saune trebaju biti zatvorena vrata i otvorena ventilacija.
Vreme zagrejavanja može varirati (biti malo duže) ukoliko su montirana staklena vrata i dodatni prozori na kabini saune.
Deca mogu bez problema koristiti saunu ali ne bez nadzora odrasle osobe i ne bi trebala ostajati predugo u sauni.
Trudnice takođe mogu koristiti saunu. Sauna može ostvariti pozitivan efekat kao na trudnoću tako i na sam porođaj. Međutim, ako osoba prvi put posećuje saunu ne preporučuje se da to bude pre četvrtog meseca trudnoće.
Starije osobe koje su redovno posećivale saune mogu nastaviti i dalje. Međutim, ako osoba ima srčanih problema trebalo bi da se konsultuje sa doktorom koji se doznaje u saune i poslušati savete.
Pod u saunskom prostoru mora biti vodootporan.
Najčešće se koriste keramičke obloge koje ne apsorbuju vodu i omogućuju lako čišćenje i održavanje.
Nemojte koristiti drvene podove ili tepih.
Podni slivnik se za kućne saune ne koriste a kod javnih bazena je obavezan radi lakšeg higijenskog održavanja.
Drvo treba biti mekano.
Mekane vrste drveta imaju mnogo prednosti. Ona absorbiraju vlagu kako bi se osigurala suva klima saune.
Za razliku od tvrdih vrsta materijala, meka drva nisu toliko vruća da stvaraju neprijatnost pri sedenju i u dodiru s njima.
Obloga mora takođe biti pravilno obrađena da bi se sprečilo uvijanje i pucanje.
Najčešće se koristi materijali iz severnih krajeva Evrope i to finska omorika i polarni bor, aspen, a koristi se i materijali kao što su crveni kedar iz Kanade i afrički abachi .
Sauna ne zahteva nikakvo specijalno održavanje.
Nakon svakog korišćenja saune trebalo bi ostaviti malo otvorena vrata (najmanje 3-5 cm) kako bi se sauna rashladila i prosušila.Najčešće se ostavi još 15 minuta da radi peć sa otvorenim vratima.
Pod saune treba brisati redovno sa sredstvom na bazi alkohola (nikako na bazi deterdženta).
Klupe saune treba obrisati sa vlažnom (ne mokrom) krpom i sa rastvorom limuna kako bi osvežili drvene daske.
Kod javnih objekata potrebno je očistiti i ošmirglati klupe sa brusnim papirom. Takođe isto uraditi i sa podnom rešetkom.
Tuširajte se i okupajte se u bazenu kako bi detaljno rashladili isprali znoj.
Hladno tuširanje ili kupanje će prekinuti znojenje i dobro vas osvežiti .
Konzumirajte osvežavajuće napitke (vodu, mineralnu vodu, voćne ili povrćne sokove) kako biste nadoknadili znojenjem izgubljenu tečnost.
Kožu namažite hidratantnom kremom.
Da. Umerenim polivanjem vulkanskog kamenja regulišete vlagu unutar kabine.
Vodu polivajte samo sa saunskom kutlačom, što je bitno iz dva razloga: na ovaj način držite vašu ruku dalje od pare i možete dozirati tačnu količinu vode koja će preći u paru kada padne na kamenje.
Koristite samo vodu iz vodovoda ili destilovanu vodu, nikako nemojte koristiti vodu iz bazena jer može sadržati hlor i biti veoma korozivna i štetna za zdravlje.
Možete ostati koliko Vam je ugodno.
Tipični saunaši kažu da je ciklus između 10-15 minuta najugodniji.
Nakon toga izađite iz saune kako bi se ohladili te se vratite u saunu i ponovite ciklus. Ukoliko osetite neprijatnost izađite iz saune i rashladite se.
Temperatura varira u zavisnosti o željama korisnika.
Obično je temperatura između 70 i 100 C.
Najčešće spominjana idealna temperatura za većinu korisnika je oko 85C.
Takođe, položaj sedenja u kabini određuje i temperaturu – ukoliko se sedi na višoj klupi u sauni, temperatura će biti veća (razlika temperature između donje i gornje klupe je oko 15 C).
Nema strogog pravila za korišćenje saune, samo preporuke.
Prvi put ulazak u saunu traje od 10 do 15 minuta, uglavnom u ležećem ili sedećem položaju.
Poslednjih minuta treba sedeti i pripremati se za izlazak iz saune.
Pri izlasku iz saune treba se kretati po hodniku koji bismo mogli nazvati "vazdušno kupatilo", do tuševa ili vode za osveženje.
Zatim na red dolazi potapanje u bazen ili u kadu hladne vode.
Hlađenje treba vršiti od najudaljenije tačke od srca, odnosno tušem treba prvo hladiti prste na desnoj i levoj nozi, prelazeći na ekstremitete ruku, uvek u smeru ka srcu.
U naredenim trenucima sledi odmor i opuštanje na ležaljci, ali se prethodno moramo umotati u bade mantil ili u mekane pokrivače.
Ovaj postupak treba ponoviti 2 do 3 puta. Važno je da se u saunu uđe potpuno suv, što znači da se posle tuširanja treba dobro osušiti i ući u saunu.
Tradicija u Finskoj je prskanje užarenog vulkanskog kamenja rastvorom esencija, eukaliptusa, borovine, mentola ili breze u vodi.
Para izaziva pojavu vlažnog vazduha koji se zadržava na našoj koži, koja se naglo zagreva zbog onemogućenog znojenja. Taj stimulans je izuzetno jak i posvećen je prvenstveno sportistima.
Treba obratiti pažnju da se pije tečnost kao što je voda, sokovi ili lekoviti čajevi. Sigurno nećete izgubiti više kilograma ako ne pijete vodu.